Kup książkę
Facebook
Youtube
CIĄŻA


Czego może się nauczyć moje dziecko, kiedy jest jeszcze w brzuchu?


8000 neuronów na sekundę

Po zakończeniu jednego z moich wykładów dla par spodziewających się dziecka podeszła do mnie pewna kobieta z mężem, oboje wyraźnie zaniepokojeni.


- Mój ojciec jest radiowcem amatorem - zaczęła żona. - Powiedział mężowi, żeby zaczął stukać w mój brzuch. Co pan o tym sądzi?

Wyglądała na zakłopotaną. Ja też.

- Dlaczego akurat stukać? - zapytałem. Odpowiedział mąż: - Nie tak po prostu. Teść twierdzi, że powinienem nauczyć się alfabetu Morse'a i zacząć nadawać wiadomości prosto do mózgu dziecka, to wtedy chłopak urodzi się mądry. Może można by go nauczyć odpowiadać!

- Będzie od tego mądry? - przerwała żona. - Bo mam strasznie obolały brzuch i nie powiem, żeby mi się to podobało.


Był to zabawny moment; zdrowo się uśmialiśmy. Ale rodzice mówili szczerze. Widziałem ich pytające spojrzenia.


Zawsze gdy opowiadam słuchaczom o niezwykłym życiu psychicznym rozwijającego się płodu, niemal czuję, jak przez salę wykładową przetacza się fala paniki. Ciężarne kobiety na widowni i ich mężowie frasują się, a potem zaczynają zaciekle notować, często szepcząc z przejęciem do sąsiadów. Rodzice większych dzieci czasem wydają się zadowoleni, czasem pełni żalu; niektórzy nawet mają miny winowajców. Pojawiają się sceptycyzm, zaskoczenie i cała masa pytań. Czy pod koniec ciąży płód może nauczyć się alfabetu Morse'a? A jeśli tak, czy to mu jakoś pomoże?


Naukowcy odkryli wiele nowych rzeczy o psychicznym życiu dziecka w łonie matki. W tym rozdziale opowiemy sobie o cudownej tajemnicy rozwoju mózgu - który zaczyna swoje istnienie od garstki mikroskopijnych komórek. Porozmawiamy o tym, jakie płyną z tego wnioski dla radioamatorów i wyliczymy rzeczy, o których wiadomo, że na pewno wspomagają prenatalny rozwój mózgu. Mała wskazówka: są one tylko cztery. Po drodze obalimy też kilka mitów; na początek możesz odłożyć płyty z muzyką Mozarta.PRAKTYCZNA RADA #3: JEDZ OWOCE I WARZYWA

Najlepsza, a zarazem najstarsza rada to zbilansowana dieta z dużą ilością owoców i warzyw. Jest to po prostu zgodne z żywieniowymi doświadczeniami nabytymi przez nas w toku ewolucji. Oprócz odpowiedniej ilości kwasu foliowego pediatrzy zalecają spożywanie pokarmów bogatych w żelazo, jod, witaminę B12 oraz kwasy omega-3.


Pamiętasz coś, co nazywało się kształtowaniem preferencji smakowych: matki, które piją sok marchewkowy, rodzą dzieci, które lubią sok marchewkowy? Ta koncepcja wymaga dalszych badań, ale bardzo możliwe, że pomożesz dziecku zakochać się na całe życie w warzywach (albo przynajmniej nie pałać nienawiścią do wszelkich jarzyn), jedząc mnóstwo owoców i warzyw w ostatnim trymestrze ciąży.Ciąża: wskazówki
Zdrowa mama, zdrowe dziecko


więcej czytaj w książce


POZOSTAŁE WSKAZÓWKI DLA RODZICÓW:

Udany związek
Zacznij od empatii


BYSTRE DZIECKO
Ziarenko:
Poczucie bezpieczeństwa pozwala się uczyć
Gleba:
Kontakt twarzą w twarz, nie z ekranem


SZCZĘŚLIWE DZIECKO
Ziarenko:
Zawieraj nowe przyjaźnie i pielęgnuj stare
Gleba:
Nazywanie emocji rozbraja je


DOBRE DZIECKO
Stanowcza, ale serdeczna dyscyplina
Czy jesteś dobrym rodzicem?
20 pytań wielokrotnego wyboru.

Zrób test na super-rodzica (dostępny w wersji angielskiej).

Spolszczona wersja strony www.brainrules.net za udostępnienie materiałów dziękujemy wydawnictwu Pear Press.
Copyright C 2012, Pear Press
Contact Us
Site Credits
Wydawnictwo Literackie
Realizacja: Litgraf