Kup książkę
Facebook
Youtube
DOBRE DZIECKO


Co zrobić, żeby mój wnuczek był dobry?


Dyscyplina: ustalanie zasad

Rodzice Daniela to ludzie zamożni, ale gdy przychodzi do kontrolowania swoich dzieci, są prawie bankrutami. Daniel, najstarszy, to dowód numer jeden. Matka zabrała chłopca i jego siostrę na weekendową wycieczkę do rodzinnego luksusowego domku letniego. Gdy mknęli autostradą, pięcioletni Daniel nagle odpiął pasy, chwycił telefon komórkowy mamy i zaczął się nim bawić.


- Proszę cię, odłóż to - poprosiła go mama. Daniel puścił to mimo uszu. - Proszę cię, odłóż telefon - powtórzyła, a Daniel konsekwentnie:

- Nie!

Mama się zawahała.

- W porządku, możesz zadzwonić z niego do taty. A teraz proszę zapiąć pasy.

Daniel udał, że nie słyszy, i zaczął grać w gry wideo w telefonie.

Kiedy kilka godzin później zatrzymali się na stacji benzynowej, Daniel wylazł przez okno i wdrapał się na dach samochodu.

- Daniel, przestań! - krzyknęła jego struchlała matka.

- Ty przestań! - ryknął Daniel i zsunął się po przedniej szybie. Kiedy usiadł z powrotem w aucie, ruszyli w dalszą drogę. Po dłuższej chwili wyszperał komórkę mamy, rzucił ją na podłogę i roztrzaskał. Ten mały Napoleon dorastał w przeświadczeniu, że może lekceważyć granice wyznaczane przez rodziców, a więc także, co nieuniknione, wszelkie granice społeczne. Przywykł do załatwiania wszystkiego szantażem. W szkole zaczął bić dzieci, które mu się nie podporządkowywały. Wdawał się w zażarte spory z dorosłymi. Kradł rzeczy kolegów z klasy. Wreszcie stracił wszelkie hamulce i wbił koleżance ołówek w policzek. Został wyrzucony ze szkoły. Gdy to piszę, jego rodzina ma sprawę w sądzie (szkoła także).


Daniel był psychicznym - by nie powiedzieć m o r a l n y m - wrakiem. Ekspertów od wychowania są tabuny, a i tak co roku mamy prawdziwy wysyp nieposkromionych dzieciaków i bezradnych rodziców. Żaden kochający rodzic nie chce wychować kogoś takiego jak Daniel. W tym rozdziale porozmawiamy o tym, jak tego uniknąć. Mo ż n a sprawić, że większość dzieci osiągnie moralną dojrzałość. Co zaskakujące - stoi za tym neurobiologia.PRAKTYCZNA RADA #30: NAGRYWAJ SIĘ NA WIDEO

Większość rodziców dokumentuje na bieżąco początki życia swoich pociech. Nadchodzące pokolenie będzie najczęściej filmowanym w historii. Może warto nagrać, jak wychowujesz swojego malucha? Zwłaszcza w trudniejszych chwilach. Możesz stawać za kamerą na zmianę z mężem i próbować analizować, co robicie dobrze, a co źle. To może dać wam jaśniejsze pojęcie o waszej efektywności.


DOBRE DZIECKO: WSKAZÓWKI
Stanowcza, ale serdeczna dyscyplina


więcej czytaj w książce


POZOSTAŁE WSKAZÓWKI DLA RODZICÓW:

Ciąża
Zdrowa mama, zdrowe dziecko


Udany związek
Zacznij od empatii


BYSTRE DZIECKO
Ziarenko:
Poczucie bezpieczeństwa pozwala się uczyć
Gleba:
Kontakt twarzą w twarz, nie z ekranem


SZCZĘŚLIWE DZIECKO
Ziarenko:
Zawieraj nowe przyjaźnie i pielęgnuj stare
Gleba:
Nazywanie emocji rozbraja je
Czy jesteś dobrym rodzicem?
20 pytań wielokrotnego wyboru.

Zrób test na super-rodzica (dostępny w wersji angielskiej).

Spolszczona wersja strony www.brainrules.net za udostępnienie materiałów dziękujemy wydawnictwu Pear Press.
Copyright C 2012, Pear Press
Contact Us
Site Credits
Wydawnictwo Literackie
Realizacja: Litgraf