Kup książkę
Facebook
Youtube
UDANY ZWIĄZEK


Co będzie z naszym małżeństwem, kiedy przywieziemy maluszka do domu?


Dlaczego kłótnie są ważne

Większość par spodziewających się dziecka nawet nie podejrzewa, jakie małżeńskie burze je czekają. W końcu dzidziuś powinien rozpocząć niekończące się pasmo radości. Wielu z nas wyznaje taki idealistyczny pogląd, zwłaszcza ci, których rodzice dorastali pod koniec lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku, w epoce tradycyjnego postrzegania małżeństwa i rodziny. Seriale telewizyjne przedstawiały wtedy pracujących ojców jako mędrców, matki-gospodynie domowe jako kapłanki ogniska domowego, a dzieci jako w zasadzie grzeczne, ewentualnie stwarzające drobne, nieszkodliwe konflikty możliwe do rozwiązania w 23 minuty. Bohaterowie tych seriali pochodzili głównie z klasy średniej, byli najczęściej rasy białej i - jak się okazuje - w błędzie.


Wiadro zimnej wody na tych, którzy wierzyli w te bajki, wylał sławny socjolog E.E. LeMasters. W 1957 roku opublikował dane, z których wynikało, że 83 procent nowych rodziców przeżywa umiarkowany albo ciężki kryzys małżeński. Badani przez niego rodzice w ciągu roku od urodzenia się dziecka zachowywali się wobec siebie coraz agresywniej.
W i ę k s z o ś ć zmagała się z problemami.


Te rezultaty potraktowano jak twierdzenia, że Ziemia jest płaska. Kiedy parze małżeńskiej rodziło się pierwsze dziecko, nic nie miało prawa się popsuć. Miała panować niczym niezmącona radość. Wielu było zdania, że narodziny dziecka są tak silnym, pozytywnym przeżyciem, iż mogą wręcz ratować małżeństwa. Dane LeMastersa sugerowały coś wprost przeciwnego. Po opublikowaniu swoich odkryć znalazł się w ogniu krytyki. Pojawiły się nawet podejrzenia, że je sfabrykował.


Nie zrobił tego.


PRAKTYCZNA RADA #7: WYRÓWNAJ PODZIAŁ OBOWIĄZKÓW DOMOWYCH

Panowie, zacznijcie pomagać w domu o d  z a r a z. Spiszcie obowiązki wykonywane przez wasze żony oraz przez was. Jeśli porównanie obu list ujawni toksyczną nierównowagę - wiecie, taką, która jest prognostykiem r o z w o d u - popracujcie nad nimi do czasu, aż obie strony będą zadowolone.


Po renegocjacji listy obowiązków zacznijcie działać natychmiast, zanim zacznie brakować wam snu i popadniecie w izolację. Zanim zaczniecie się kłócić. Istnieją nawet empiryczne dowody na to, że jeśli to zrobicie, czeka was więcej seksu. To nie żarty. Ktoś to zbadał naukowo.Udany związek: wskazówki
Zacznij od empatii


więcej czytaj w książce


POZOSTAŁE WSKAZÓWKI DLA RODZICÓW:

Ciąża
Zdrowa mama, zdrowe dziecko


BYSTRE DZIECKO
Ziarenko:
Poczucie bezpieczeństwa pozwala się uczyć
Gleba:
Kontakt twarzą w twarz, nie z ekranem


SZCZĘŚLIWE DZIECKO
Ziarenko:
Zawieraj nowe przyjaźnie i pielęgnuj stare
Gleba:
Nazywanie emocji rozbraja je


DOBRE DZIECKO
Stanowcza, ale serdeczna dyscyplina
Czy jesteś dobrym rodzicem?
20 pytań wielokrotnego wyboru.

Zrób test na super-rodzica (dostępny w wersji angielskiej).

Spolszczona wersja strony www.brainrules.net za udostępnienie materiałów dziękujemy wydawnictwu Pear Press.
Copyright C 2012, Pear Press
Contact Us
Site Credits
Wydawnictwo Literackie
Realizacja: Litgraf